Úspěchy prvních absolventů prostorového plánování

Ocenění v Soutěži o nejlepší urbanistický projekt za školní rok 2016/2017

Dne 21. března 2018 byly na půdě Fakulty architektury ČVUT vyhlášeny výsledky již 23. ročníku mezinárodní studentské soutěže O nejlepší urbanistický projekt. Soutěž organizuje Ústav prostorového plánování Fakulty architektury ČVUT v Praze pod záštitou Asociace pro urbanismus a územní plánování.

V letošním ročníku, který oceňoval semestrální práce za školní rok 2016/2017, bylo hodnoceno celkem 46 prací - 12 projektů pocházelo z ČVUT v Praze, z toho 7 z Fakulty Architektury a 5 z Fakulty Stavební, 10 návrhů z FA STU v Bratislavě, 18 z FA VUT v Brně a 4 z Technické univerzity ve Wroclawi. Nově se mezi přihlášenými objevily po jedné práci také z FŽP ČZU v Praze a Fakulty umění a architektury TUL v Liberci.

Jediná práce z FŽP ČZU, semestrální práce z předmětu Projekt M1 na téma ÚZEMNÍ PLÁN NOVÉ STRAŠECÍ studentů magisterského studia oboru Prostorové plánování Lenky Chlanové, Evy Krňanské, Daniela Noska a Barbory Štěpánové (vedoucí práce: Ing. arch. Veronika Šindlerová, Ph.D.), obdržela od poroty soutěže Zvláštní uznání.

Oceněné diplomové práce za rok 2018

V květnu 2018 úspěšně absolvovali první magisterští studenti oboru Prostorové plánování. Zaměření i kvalita zpracování diplomových prací prokázaly obstojnou úroveň schopností řešit samostatně aktuální prostorově plánovací témata. Diplomové práce se zabývaly návrhem řešení konkrétních plánovacích a urbanistických problémů, a to jak v měřítku celých regionů a mikroregionů, tak v měřítku měst a obcí či jejich částí, a také krajiny. Mezi diplomovými pracemi se objevily návrhy strategických plánů mikroregionů, návrhy koncepcí rozvoje celých měst i jejich částí. Diplomové práce byly často zaměřené na specifickou problematiku řešení potenciálních důsledků smršťování měst, regenerace brownfields či rozvoje systému veřejných prostranství.

Diplomové práce uspěly v konkurenci těch nejlepších diplomových prací z celé České zemědělské univerzity v Praze, resp. její Fakulty životního prostředí. Studentka Bc. Tereza Lejnarová obdržela Cenu rektora ČZU v Praze za vynikající diplomovou práci na téma Pardubice – Koncepce severojižní osy (vedoucí diplomové práce: Ing. arch. Veronika Šindlerová, Ph.D.) a studenti Barbora Štěpánová a Radek Baloun získali Cenu děkana Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za vynikající diplomovou práci, Barbora Štěpánová za práci Rakovník – Brány do města (vedoucí diplomové práce: Ing. arch. Veronika Šindlerová, Ph.D.) a Radek Baloun za práci Koncepce rozvoje mikroregionu Veselsko (vedoucí diplomové práce: Prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc.).

Ocenění v soutěži Cena J. B. Jackson za rok 2018

Cena J. B. Jackson, organizovaná nestátní neziskovou organizací IURS – Institut pro udržitelný rozvoj sídel z.s., je vypisována již třetím rokem na památku Jiřiny Bergatt Jackson, která posledních 15 let svého života věnovala úsilí o podporu udržitelného rozvoje sídel. Cena je vypsána každý rok pro diplomové práce korespondující s tématem udržitelného rozvoje sídel, obhájené vždy v uplynulém školním roce.

V ročníku 2018 neměla odborná komise Ceny J. B. Jackson jednoduché rozhodování. Do soutěže bylo přihlášeno 16 velmi kvalitních diplomových prací. S ohledem na jejich odbornost a přínos pro praxi, rozhodla komise o vítězné práci a o pěti dalších čestných uznáních. Jedno z čestných uznání v soutěži o Cenu J. B. Jackson za rok 2018 získala diplomantka magisterského oboru Prostorové plánování Bc. Daniela Kortusová s diplomovou prací Smršťující se Příbram (vedoucí diplomové práce Ing. arch. Veronika Šindlerová, Ph.D.).