Informace o přihlášce ke studiu

Sněhoměrná lať

Název: Zařízení na měření časového průběhu výšky a teplotního profilu sněhové vrstvy a teploty vzduchu

Rok podání přihlášky UV, patentu i Evropského patentu: 2013
Číslo přihlášky UV:  2013-28060
Číslo přihlášky P: PV 2013 - 444
Číslo přihlášky EU P: EP14466013.1
Rok podání přihlášky patentu i evropského patentu: 2013
Přihlašovatelé: Česká zemědělská univerzita - FŽP
Původci ČZU:
  Ing. Zbyněk Klose
  Ing. Jiří Pavlásek, Ph.D.
  prof. Ing. Pavel Pech, CSc.

Abstrakt: Tým výzkumných pracovníků Katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování vyvinul nový typ sněhoměrné latě, díky němuž bude možné automatické měření výšky a sněhové pokrývky v různém prostředí. Lať bude využitelná především v málo dostupných horských terénech. V současné době je vynález přihlášen, co by národní, ale i evropský patent a byla zahájena jednání s firmou Ekotechnika a další spolupráci na vývoji a případné výrobě a distribuci tohoto zařízení.

Technické řešení se týká zařízení automatické měření časového průběhu výšky a teplotního profilu sněhové vrstvy a teploty vzduchu, umožňující export a výpočet dalších klíčových hydrologických ukazatelů, zejména vodní hodnoty sněhu. Zařízení na automatické měření časového průběhu výšky sněhu, teploty vzduchu a teplotního profilu sněhové vrstvy obsahuje senzorovou řadu, která je tvořena za sebou pravidelně rozmístěnými optickými senzory a je propojena s řídící jednotkou, kde jsou v této senzorové řadě pravidelně zařazené teplotní senzory. Systém pro uvedená měření a výpočet vodní hodnoty sněhu obsahuje alespoň jedno zařízení spojené nepřetržitým nebo periodickým datovým spojením s centrálním počítačem, obsahujícím příslušné HW a SW prvky pro výpočet vodní hodnoty sněhu.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.