Číslo projektu: CZ.02.01.01/00/22_008/0004635
Název projektu: AdAgriF - Pokročilé metody redukce emisí a sekvestrace skleníkových plynů v zemědělské a lesní krajině pro mitigaci změny klimatu
Poskytovatel: MŠMT – Operační program Jan Amos Komenský
Koordinátor projektu: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Partneři projektu: Česká zemědělská univerzita v Praze FŽP, Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i.
Řešitel za FŽP: prof. Ing. Martin Hanel, Ph.D.
Projektový manažer: Ing. Michaela Rösslová, Ph.D., Ing. Petr Bašta
Doba řešení: 7/2023 – 6/2028
Celkový rozpočet: 498.351.000,- Kč

Anotace projektu:

Mezinárodní vědecký tým AdAgriF si klade za cíl proměnit zemědělství a lesnictví v dlouhodobé sinky a stabilní úložiště uhlíku a zabránit zbytečným emisím CO2, N2O, CH4. Toho bude dosaženo pomocí modernizované výzkumné infrastruktury a třech transdisciplinárních výzkumných záměrů, které studují problematiku od úrovně molekul po krajinu a společnost. Výzkum bude zasazen do rozsáhlé sítě excelentních spolupracujících ústavů podporující růst všech zúčastněných vědců a snižující výzkumná rizika.