Trapping season in progress

With the temperatures reaching pleasant levels, insects wake up from the winter slumber to return to their daily activities. And we were ready to catch them.

To study beetles, it is often helpful to rear and breed them in laboratory conditions, where they get enough food and are not threatened by predators or competition. This time of the year is ideal for catching Thanatophilus sinuatus, a common open landscape necrophagous beetle. We lure them with rotting meet, because the stench of death is what these guys are after. We must however cover the bait with cages, as vertebrate scavengers (including your cute pet dog) would love to take a bite of this juicy bait as well. We check the traps regularly, add more meat if necessary and bring the beetles we find back to our lab. Today we found a male and a female, apparently having a dinner date. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.