Entomologové FŽP na Festivalu vědy 2018

Festival vědy, každoroční akce pořádaná na Vítězném náměstí v Praze, přilákala i letos tisíce návštěvníků. Mezi sedmi desítkami vystavovatelů byla i Fakulta životního prostředí a ostatní fakulty ČZU. Letošní expozice FŽP představila práci entomologického týmu doc. Jana Růžičky. Davy mladých zájemců o vědu a techniku se tak seznámili s výzkumem velmi specifické skupiny brouků, a to hrobaříků a jiných nekrofágů. Dozvěděli se například, jakým způsobem vědci vytvářejí snímky brouků v superdetailním rozlišení, nebo to, jak jsou právě tito brouci nápomocni kriminalistům při objasňování nejzávažnějších zločinů. Své místo v expozici ČZU měl také projekt inteligentních ptačích budek Markéty Zárybnické ptacionline.cz. Ptačí budky opatřené kamerami a systémem přenosu dat do počítačů uživatelů jsou příkladem tzv. citizen science, tedy přímého zapojení veřejnosti do vědy.