Před zkouškami si udělej plán – kdy má který předmět termíny, co se musíš naučit a do kdy. Kdo je připraven, není překvapen.  A udělat si plán se vyplatí, viz manažerské pravidlo 6P – Prior Proper Planning Prevents Poor Performance. 10 % času, který dáte plánování, ušetří 90 % času, který práci věnujete.

Uč se se spolužáky. Najdi si někoho, s kým se budeš učit. Nejvíce si člověk pamatuje, pokud o látce nejen čte, ale vysvětluje někomu jinému (pozor, tolik proklamované tiché čtení opravdu nefunguje). Pokud potřebuješ více tipů k učení, mrkni sem.

Pozor na změnu denního rytmu během zkouškového – snaž se i v období, kdy není výuka, vstávat v obvyklý čas a strukturovat si den, aby se vám úplně nerozpadl denní rytmus.

Pokud máš problém v plánování úkolů, můžete použít skvělé apky na time management.

U každé činnosti si předem stanov, jak dlouho se jí budeš věnovat. Pozor na Parkinsonův zákon - čím víc času na úkol máme, tím více nám to bude trvat.

Dělej si poznámky. Ne, opravdu nestačí si jen materiály přečíst z počítače. Dělej si poznámky i během přednášky. Používej zvýrazňovače, nálepky atd., lépe se ti text uloží do hlavy. K psaní poznámek můžeš využít třeba Cornellovu metodu. Před začátkem další přednášky se na poznámky podívej, stačí klidně i jen 5-10 min.

Pro efektivnější učení pomáhá i změna prostředí. Proto neleň a zajdi do nejbližší knihovny, parku či kavárny, kde je dostatečný klid na učení a kde je příjemná atmosféra. Po cestě si můžeš poslechnout zajímavé podcasty od odborníků v oboru a zabiješ dvě mouchy jednou ranou. :-)

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.