Současná krajina je výrazně ovlivňována různými lidskými aktivitami spojenými s využíváním přírodních zdrojů na úkor ztráty biodiverzity. To vede k potřebě hledání kompromisů mezi udržitelným využíváním přírodních zdrojů a ochranou biodiverzity.
Znalosti o struktuře ptačích společenstev, rizicích spojených s obhospodařováním a využíváním prostředí a vlastnostech populací indikujících změny prostředí mohou být zásadní pro udržitelnost jak přírodních zdrojů, tak biodiverzity v odlišných typech prostředí. Náš tým má dlouhodobé zkušenosti s výzkumem v rámci následujících tří hlavních témat:
1. Krajina ovlivněná zemědělstvím – naše studie jsou zaměřeny na populační dynamiku, biotopové nároky, hnízdní biologii, přežívání a příčiny ztrát zahrnující rizika predace u dvou modelových druhů s odlišnými biotopovými nároky: čejky chocholaté (Vanellus vanellus; vyžadující vlhká stanoviště v krajině) a koroptve polní (Perdix perdix; vyžadující vysokou heterogenitu na jemné biotopové škále).
2. Post-industriální a post-těžební krajina – naše studie jsou zaměřeny na strukturu ptačích společenstev a související predační rizika, vegetační strukturu a předchozí management ploch (zejm. vliv spontánní sukcese versus konvenční rekultivace) napříč sukcesními stadii od post-těžebního bezlesí po vyvinuté lesní porosty.
3. Druhotné produkční lesy – zabýváme se vlivy lesní fragmentace, skladby a heterogenity porostů a způsobu hospodaření v lesích na druhovou skladbu a bohatost ptačích společenstev v tomto prostředí.
Aplikované výsledky a další možná uplatnění výzkumu:
- Publikované detailní a konkretizovaná doporučení určená vědecko-výzkumné komunitě a odborníkům v rekultivační praxi.
- Podklady pro návrhy efektivních agro-environmentálních opatření (např. pro čejku chocholatou na orné půdě).
- Základní data pro zemědělskou dotační politiku a politiku životního (national EUs).
- Metodologické nástroje pro post-těžební oblasti a další využití v rekultivační praxi.
- Doporučení pro lesníky a vlastníky lesa pro šetrnější hospodaření ve vztahu k ochraně biodiverzity.
Klíčová slova:
biodiverzita ptáků, lesnictví, ochrana přírody a krajiny, post-těžební oblasti, udržitelný rozvoj, zemědělská krajina