Číslo projektu: 100686869

Název projektu: Zvýšení účinnosti managementu jelení zvěře pomocí přeshraničních přístupů (REDEMA)

Program: Interreg Česko-Sasko 2021 - 2027

Partneři projektu:

1. ČZU v Praze (vedoucí partner)
  2. Senckenberg Gesellschaft für Naturforschung - Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz
  3. Správa Národního České Švýcarsko
  4. Staatsbetrieb Sachsenforst - Nationalparkverwaltung Sächsische Schweiz
  5. Technische Universität Dresden

Doba řešení: 01.01.2024 - 31.12.2026

Finanční podpora EU: 1.212.100,92 EUR

Cíle a obsah

Projekt si klade za cíl výrazně posílit chybějící spolupráci při managementu populace jelena evropského. Projektové konsorcium nejprve vyhodnotí současný stav spárkaté zvěře na území obou NP, dále budou studovány faktory, které mají vliv na populaci jelenů; hodnocen bude i dopad jelena na regeneraci lesů. Hlavním výsledkem projektu bude, prostřednictvím získaných poznatků, tvorba společné Strategie managementu jelena v obou národních parcích. Výstup bude reflektovat rozdílnosti obou států a zohlední roli ostatních druhů savců.
Pro účely vytvoření Strategie budou stanoveno:

• populační hustota, prostorová distribuce a struktura populace savců (zejm. jelenů);
  • vzorce chování jelena evropského (prostorová aktivita a její změna v průběhu 15 let);
  • vliv vlků na populaci jelenů (predace jelenů vlky, prostorová aktivita vlků);
  • vliv lovu a turismu na populaci jelena evropského;
  • vliv odlesňování (požárem, kůrovcem, kácením) na chování jelenů;
  • vliv jelení zvěře na obnovu lesa.