O projektu

Téma: Adaptace na změnu klimatu: Projekt vzdělávání odborné veřejnosti, středoškolských učitelů a studentů
Číslo projektu: 5230200004
Poskytovatel podpory: SFŽP ČR, spolufinancováno z fondu Next Generation EU.
Program: Národní program ŽP v rámci Národního plánu obnovy
Řešitel za FŽP: Zdeněk Keken
Příjemce: ČZU v Praze
Doba řešení 1/2024 – 11/2025
Celkový rozpočet: 5 285 376 Kč

Anotace:
Tento projekt nabízí ucelený přístup k řešení problémů spojených s klimatickou změnou prostřednictvím rozsáhlých vzdělávacích aktivit. Jeho primárním cílem je poskytovat odborné vzdělání o dopadech klimatické změny na biodiverzitu a vodní bilanci, s konkrétním zaměřením na odbornou veřejnost, středoškolské pedagogy a studenty. Program pokryje široké spektrum témat, včetně strategií prevence, zmírňování důsledků a adaptace na klimatické změny, aplikace geografických informačních systémů pro identifikaci a hodnocení jejich vlivů, strategií plánování a péče o městskou zeleň, územního plánování a řešení problémů spojených s environmentálním zatížením. Tematika některých aktivit se bude rovněž dotýkat adaptačních opatření v lesní a zemědělské krajině, a to představením výzkumných projektů týkajících se konceptů „Chytré krajiny“, čímž projekt usiluje o zlepšení porozumění a reakcí na klimatickou změnu. V rámci projektu se uskuteční čtyři vzdělávací aktivity: kurzy celoživotního vzdělávání pro odbornou veřejnost, vzdělávací kurzy pro středoškolské učitele, program "Hurá na vysokou" pro středoškolské studenty a letní škola pro mládež.