Informace o přihlášce ke studiu

Umělý modrý déšť odhalí vsakování vody v různých lesích

Z důvodu probíhající klimatické změny v současné době častěji dochází k intenzivnímu vysychání svrchní vrstvy půdy. Tato vrstva je kriticky důležitá pro transformaci deště na odtékající vodu a pro doplňování půdního profilu a podzemní vody, tedy pro udržení vody v krajině.

Různé druhy dřevin tuto transformaci svým kořenovým systémem a opadem listů výrazně ovlivňují. Je známý fakt, že právě smrkové monokultury se vlivem klimatické změny rozpadají a naopak se zvyšuje podíl buku v českých lesích. Doktorandka Marta Kuželková pod vedením Lukáše Jačky tyto procesy dlouhodobě studuje, a proto ve dnech 9. a 10.8. 2022 spojili síly s Romanem Jurasem, který se v rámci projektu SWAMP zabývá simulací deště. Jejich tým provedl dva „zadešťovací“ experimenty s barevným stopovačem na Amálii. Tato lokalita je dlouhodobě monitorována v rámci konceptu „Chytré krajiny“ a poskytuje rozsáhlé možnosti pro výzkum coby přírodní hydrologická laboratoř. 

Cílem experimentu bylo prozkoumat hydrologické chování horní vrstvy půdy a porovnat rozdíly ve vsakování vody pod bukovým a smrkovým porostem. Získané informace nám pomohou lépe pochopit, jak se v daných porostech doplňují zásoby podzemní vody nebo zda voda spíše stéká po povrchu půdy.

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.