Publikace v Proceedings of the Royal Society B

Máme novou publikaci v nejtradičnějším biologickém časopise na světě (Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences), který pravidelně vychází už od roku 1832.

V naší studii (https://doi.org/10.1098/rspb.2021.2538) ukazujeme, že invazní slunéčka východní (Harmonia axyridis) mají docela efektivní přirozené nepřátele. Parazitická houba Hesperomyces virescens (žluté plodnice na fotce od André De Kesela) totiž snižuje přežívání slunéček během přezimování.

Zajímavé je, že přítomnost houby se neprojevuje změnami v imunitním systému slunéček, ale spíš to vypadá, že houba přímo „vysává energii“ ze zimujících slunéček. Ale tím zajímavý příběh nekončí… v naší další studii se můžete těšit na to, jak tato houba umí ovlivňovat sexuální chování slunéček.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.