Ondřej Šváb

vedoucí Oddělení kosmických technologií a aplikací
Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI, ministerstvo dopravy
Absolvent oboru Krajinné a pozemkové úpravy

"Studium na FŽP mě naučilo pohlížet na věci komplexně, ne pouze analyticky, jak se dnes často očekává. Tento pohled byl nutný, protože krajina je komplexní systém. Ve své práci se zabývám rozvojem kosmických aktivit v ČR, tj. tvorbou vhodného prostředí a nástrojů (obvykle finančních) pro podporu rozvoje technologií, ale i využití dat z kosmických systémů, podílím se na přípravě kosmických programů na evropské úrovni a i rozvojem infrastruktur prostorových dat v resortu dopravy. Pracuji na strategických dokumentech vlády (např. GeoInfoStrategie a Národní kosmický plán). Stejně jako v krajině uvažujete na léta dopředu, i v mé práci potřebuji uvažovat a plánovat na dlouhá období, rozvrhnout časový harmonogram práce a dosažení cílů. Odborné zázemí je v této věci základním předpokladem.
Protože se zabývám "digitálními mapami" a využitím družicového snímkování a navigace, využívám především znalosti z předmětů GIS a Dálkový průzkum Země. Z dnešního pohledu šlo v obou případech spíše o "jemný úvod", ale zato velmi důležitý. GIS mě kromě seznámení se silným analytickým nástrojem naučil vidět i paletu uplatnění analýz. 
Závěrem dodám to, na co se často zapomíná. Dobrou školu nedělají jen zajímavé předměty, ale především dobří učitelé, kteří Vás dokážou inspirovat, poradit když nevíte jak dál, ale taky vynadat, když se náhodou trochu flákáte. V tom jsem měl opravdu štěstí."

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.