V přiloženém souboru naleznete kontakty na externí psychosociální pomoc. Pokud si nejste jisti, jakého specialistu potřebujete, následující body vám mohou pomoci:

Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr?

Psychiatr je lékař, který léčí vážnější onemocnění, duševní poruchy, apod. Může (na rozdíl od psychologa) předepsat léky.

Psycholog má vystudovaný akreditovaný magisterský obor psychologie. Může absolvovat ještě psychoterapeutické výcviky, a tak být psychologem a psychoterapeutem zároveň.

Psychoterapeut má za sebou jeden nebo víc akreditovaných psychoterapeutických výcviků a stanovený počet supervizí, což znamená, že svoji praxi prováděl pod dohledem zkušených odborníků. Výcvik by měl být akreditovaný Českou asociací pro psychoterapii.

Mám dát na reference?

Ano i ne. Ptejte se známých a přátel, jak terapie probíhala. Pokud se nechcete ptát, projděte si profily terapeutů např. na Terapie.cz. Všichni terapeuti jsou ověření a najdete u nich i reference. Pamatujte však, že nejvíce záleží na tom, jak vám osobně terapeut „sedne“. Chodit na terapii není slabost, a pokud váháte, doporučujeme si přečíst následující blog: Proč je dobré chodit na terapii? | Terapie.cz

Kolik terapie stojí?

Cena terapie se pohybuje v rozmezí od cca 700 Kč do 2000 Kč i výše. Jsou psychologové, kteří pracují tzv. na pojišťovnu, ale mohou mít delší čekací dobu Doporučujeme si zjistit, zda vaše pojišťovna neposkytuje na tato setkávání příspěvek. Některé na ně totiž přispívají z programu preventivní péče, jako např. VZP (Duševní zdraví - VZP ČR).  Také se můžete poradit s praktickým lékařem, který Vám může vypsat žádanku o psychologickou, případně psychiatrickou péči. Pak si dle místa bydliště (a seznamu smluvních specialistů pojišťovny) můžete vybrat příslušného odborníka.

Na co se v terapii zaměřit?

Doporučujeme se ptát sám sebe, jak se s terapeutem cítíte, zda máte pocit, že vás poslouchá, mluví srozumitelně. Také, zda respektuje vaše hranice a zda vám čas s ním strávený přijde užitečný. Dobrý terapeut vás vyslechne a pomůže vám rozklíčovat příčiny vaší situace, nahlédnout na ně jinou optikou a umět jí čelit. Terapeut vás nesoudí ani vám neradí, ale pomáhá vám najít cestu k řešení problému.

Jsem v akutní krizi a nemohu čekat, co mám dělat?

Pokud jste v akutní krizi a potřebujete pomoci hned, můžete využít bezplatné telefonické krizové linky nebo centra krizové intervence, které fungují 24/7. Najdete je např. v přiloženém souboru. Kromě pomoci při zvládání různých krizových stavů poskytují také informace o službách a kontaktech vhodných navazujících zařízení. Do centra krizové intervence můžete přijít bez objednání.

Zdroj: Jak vybrat psychoterapeuta? 8 zásadních otázek | Terapie.cz

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.