ČZU se chce stát součástí Evropské univerzitní aliance

Společně pro udržitelnou budoucnost: Buďme agenty změny, které naše planeta potřebuje!

Naše planeta má několik velkých problémů, jako je například změna klimatu, ztráta rostlin a zvířat a přemnožení lidí v městech. To má vážné důsledky pro naše jídlo, zdraví a životní prostředí.

Musíme začít dělat změny, aby byly naše způsoby produkce jídla a využívání zdrojů udržitelné pro budoucnost. Toto se nazývá udržitelné potravinové systémy.

ČZU se chce stát součástí skupiny univerzit s názvem LIFE, která bude pracovat na řešení těchto problémů a bude se snažit vzdělat další generace studentů a profesionálů, aby spolupracovali a našli nová řešení. Pomůžou také s tvorbou nových systémů, které budou udržitelné pro budoucnost.

Proto se na základě 20 let spolupráce a společné dlouhodobé strategie v rámci Euroleague for Life Sciences (ELLS) přední evropské univerzity v oblasti zemědělství a life sciences spojily, aby se staly skutečnou Evropskou univerzitou s názvem „LIFE: Euroleague for Life Sciences“.

Partneři:

CZU - Czech University of Life Sciences Prague, Czech Republic
UR - Wageningen University and Research Centre, the Netherlands
SLU - Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden
UHOH - University of Hohenheim, Germany
NMBU - Norwegian University of Life Sciences, Norway
EMÜ - Estonian University of Life Sciences, Estonia
AGRO - L’institut Agro, France
BOKU - University of Natural Resources and Life Sciences Vienna, Austria
SGGW - Warsaw University of Life Sciences, Poland

Dle informací Evropské komise bylo ve výzvě 2023 v tématu 2 (Rozvoj nové mezinárodní spolupráce mezi institucemi) podáno 39 žádostí o nové aliance. V současné době již existuje 44 aliancí a do poloviny roku 2024 je v plánu dosáhnout konečného počtu 60 aliancí Evropských univerzit.

Zveřejnění výsledků se očekává v létě tohoto roku.

Více informací o Evropské univerzitní iniciativě naleznete zde: https://education.ec.europa.eu/cs/education-levels/higher-education/european-universities-initiative

What is a European university?