Studijní pobyt CEEPUS očima studentů

My CEEPUS experience in Prague.

At the beginning of February, I arrived in Prague; it was the beginning of my Czech university exchange. The city was still cold and windy, quite like Vienna, where I was coming from.

Finding a place to stay in Prague was not easy, but eventually, I was there, living with ten other people in a very authentic district of Prague, Holešovice.

One of the first things I did was obviously to visit my host university, the Czech University of Life Sciences. There I met the coordinator for international affairs, which turned out to be a supportive figure throughout my stay in the Czech capital.

Using public transportation only, the way from Holešovice to the CZU is almost one hour. Because I love biking, I brought my bicycle along. Using both my trusted bike and a bus for the final hill, the way to UNI was almost halved. In fact, not only was I quicker, but I also could freely explore the city. Taking my bike with me was a great idea!

At CZU, presence at lectures is quite important as most lecturers controlled our participation. When spring started, some courses organized excursions, which happens quite often at CZU.

The last months of the stay were characterized by the exam period. I had to reach 30 ECTS with five exams. At CZU, some lecturers will ask you for pre-examinations before attending the actual exam, so I attended almost ten exams. After the exams, I started working hard on my thesis, also with the support of my Czech co-supervisor.

In the middle of July, I left the country with a lot of new knowledge for my thesis and full of nice memories.

 

Chcete i Vy zažít podobná dobrodružství? Zajímá Vás, kam všude můžete vyjet studovat s podporou programu CEEPUS? Vše se dozvíte zde: https://www.fzp.czu.cz/cs/r-6898-mezinarodni-vztahy/r-7595-aktuality/ceepus-studijni-pobyty-v-zemich-stredni-a-jihovychodni-evrop.html 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.