FŽP posiluje české aktivity v Pacifiku

Peter Kumble a Tomáš Jůnek byli delegáty FŽP pro veletrh vysokých škol Evropské unie EHEF 2018, který se v hlavním městě Filipín Manile uskutečnil 10. října. Společně s dalšími zástupci z ČZU a ČVUT reprezentovali konsorcium českých vysokých škol Study in Prague. Díky podpoře českého velvyslanectví v Manile se tisíce mladých Filipínců seznámily se systémem vysokého školství v ČR i možnosti spolupráce v rámci Filipín. ČZU v současnosti spolupracuje s nejméně třemi vysokými školami na Filipínách, kterými jsou prestižní University of the Philippines Los Baňos (UPLB), Visayas State University (VSU) a regionální Bohol Island State University (BISU). V posledně jmenované univerzitě zástupci FŽP navštívili vedení kampusu v Bilaru a představili dva nové výzkumné záměry s možností zahájení koncem roku 2018.

České velvyslanectví také FŽP zprostředkovalo nyní již oficiální spolupráci s University of Guam (UOG). Ostrov Guam, spadající pod americkou administrativu, nabízí jedinečnou možnost široké spolupráce na poli environmentálních témat. Ty z povahy odlehlého ostrova v Pacifiku zahrnují zejména otázku zajištění vodních zdrojů, recyklace odpadů, dopadu turismu, ale také problematiku invazních druhů živočichů a rostlin či mořské ekologie. Česká návštěva na Guamu, která umožnila poznat reálie území i vřelý univerzitní tým, byla reciproční ke květnové cestě prezidenta UOG Roberta Underwooda a děkana Lee Yudina do Prahy.