Poklady pro výběr 15 vlajkových ptačích druhů a 10 zemědělských systémůzemědělské krajiny v EU

V rámci projektu Birds@Farmland bude identifikováno deset reprezentativních zemědělských systémů a patnáct vlajkových druhů ptáků zemědělské  krajiny v celé EU. Tento výběr dále poslouží jako základ pro navržení dvaceti ochrannářských opatření. K výběru zemědělských systémů je zapotřebí přístup založený na mnoha kritériích, která zohlednila mj. environmentální, zemědělské i kulturní aspekty.

Některé členské státy mohou těžit z výstupů projektu zaměřených na výběr zemědělských systémů, charakterizovaných podobnými vlastnostmi i ochrannářskými problémy. Systémy lze vybrat také na základě jejich potenciálu pro obnovu biodiverzity zemědělské krajiny, a které nabízejí vhodné zemědělské podmínky a stanoviště pro volně žijící zvířata. To zahrnuje možnost vybrat takové systémy, které nutně nemusí být dokonalými stanovišti pro polní ptáky.

Pokud jde o ptačí druhy, výběrová kritéria upřednostňovala ohrožené druhy s charismatičtějšími nebo emblematičtějšími vlastnostmi, zejména pak ty, které jsou důležité pro farmáře, a také druhy, u nichž by několik členských států mohlo společně dosáhnout většího efektu ochrany. Kromě toho lze nalézt potenciál pro synergie mezi ochranou ptačích druhů a dalšími prioritami biologické rozmanitosti, jako je zachování stanovišť pro opylovače.

 

Pro více informací o výběru vlajkových druhů polních ptáků si prosím stáhněte dokument ke staženíSoubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.