Číslo projektu: QK23020013
Název projektu: Nastavení opatření DZES 5 k ochraně zemědělské půdy před větrnou erozí a vysušováním krajiny.
Poskytovatel: Ministerstvo zemědělství (NAZV)
Program: ZEMĚ
Hlavní příjemce: Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.
Řešitel: doc. Ing. Jan Vopravil, Ph.D.
Partneři: Česká zemědělská univerzita v Praze – Fakulta životního prostředí; Mendelova univerzita v Brně; Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.
Řešitel za FŽP: Ing. Jana Kalibová, Ph.D.
Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Kateřina Mikešová
Doba řešení: 1.1.2023 – 31.12.2025
Celkové náklady projektu: 11 995 370 Kč
Náklady za FŽP: 1 504 270 Kč

Abstrakt:
Cílem projektu je příprava podkladů pro státní správu, které by jí v kontextu ochrany půdy a udržitelného hospodaření umožnily komplexně uchopit problematiku větrné eroze v ČR, včetně jejích dopadů na vysušování krajiny a racionální rozlohu osevů jedné plodiny na půdním bloku. Řešení využije nejmodernější přístupy k modelování dlouhodobé ztráty půdy kompatibilní s požadavky EU, zahrnuta bude i predikce vývoje vlivem globálních změn. Relevance, aktuálnost i kvalita půdních a klimatických dat vstupujících do modelu jsou zajištěny skladbou řešitelského týmu. Výsledky modelu budou ověřeny a kalibrovány terénním a laboratorním stanovením reálné ztráty půdy. Pro zjištěné výsledky budou definovány podmínky správné zemědělské praxe (DZES 5) i možnosti jejich kontroly v procesu Cross-Compliance.