O projektu

Číslo projektu: LUAUS23238
Název projektu: Evoluce, diverzita a hybridizace čeledi Acarosporaceae v jihozápadní oblasti Severní Ameriky: Integrativní studie za využití klasické taxonomie, fylogenetiky a genomiky
Poskytovatel: MŠMT
Program: INTER-EXCELLENCE podprogram INTER-ACTION
Příjemce: ČZU v Praze
Partneři projektu: Brigham Young University (BYU)
Řešitel za ČZU: doc. RNDr. Jana Kocourková CSc.
Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Michaela Kopřivová Stejskalová, Ph.D.
Doba řešení: 2023-2026
Rozpočet projektu: 11 039 000 Kč
Rozpočet za ČZU: 11 039 000 Kč

Abstrakt: 
Druhy v poušti jsou v nejnižších nadmořských výškách Severní Ameriky již vzácné a téměř zcela chybí. S oteplováním ovzduší a suchem jim hrozí vymírání. V tomto projektu bude naší hlavní oblastí výzkumu biodiverzity jihozápadní část Severní Ameriky. Cílem je nasbírat co nejvíce různorodého materiálu a prozkoumat biodiverzitu Acarosporaceae v jižní Kalifornii a v Utahu, určit materiál z Nevady a BYU herbáře. Naším hlavním cílem je objasnění mezidruhových vztahů čeledi Acarosporaceae, popis nových druhů a studium evolučních procesů mezi vybranými zástupci skupiny Acarospora strigata v jihozápadní části Severní Ameriky za použití klasické taxonomie a nejnovějších molekulárních metod. V geneticky velmi variabilní skupině A. strigata pravděpodobně zde dochází k hybridizaci mezi druhy nebo/a introgresi. Plánujeme genomickou studii k objasnění procesů evoluce ve skupině s americkým spoluřešitelským týmem pod vedením S. Leavitta (BYU, Utah). Zajistíme komplexní náhled na evoluční procesy ovlivňující diverzitu této skupiny. Poskytneme referenční genom Acarospora peltastica a budeme testovat proces hybridizace přibližně u 100 vzorků skupiny A. strigata. Spoluřešitelský tým bude mít na starosti celogenomové sekvenování a uspořádá dva workshopy (2023 a 2024) týkající se analýzy genomických dat a přístupů studia hybridizace. Výsledky budeme publikovat v prestižních impaktovaných časopisech. Plánujeme 11 IF publikací a 1 Scopus publikaci. Zrevidujeme klíče k rodům a druhům čeledi a popisy taxonů pro správnou identifikaci druhů v pouštích jihozápadu Severní Ameriky pro využití vědeckou lichenologickou veřejností. Typové položky budou zaslány do herbářů v České republice (PRM), BYU-C v Utahu a Santa Barbara Botanical Garden (SBBG) v Kalifornii a přístupné badatelům. Naše výsledky budeme prezentovat na českých i zahraničních konferencích a světovém lichenologickém kongresu IAL10, Terst v Itálii. V rámci grantu plánujeme zapojit studenty na různých úrovních studia.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.