Číslo projektu: 355.20.118
Název projektu: Spoluvytváření kulturních narativů pro udržitelný rozvoj venkova (CULTIVATE)
Program: H2020, Národní ministerstva partnerských zemí projektu
Koordinátor projektu: University of the Highlands and Islands, UK
Český partner projektu: FŽP ČZU Praha
Řešitelé projektu: Iris C. Bohnet, PhD (český koordinátor), doc. RNDr. Jan Tesitel, PhD., prof. Eva Cudlínová, PhD., RNDr. Zuzana Boukalová
Kontaktní osoba: RNDr. Zuzana Boukalová (zboukalova@gmail.com)
Harmonogram projektu: 2021-2024
Celkový rozpočet projektu (pro 4 evropské projektové partnery): 795 646 EUR
Rozpočet českého projektu: 237 500 EUR

Abstrakt:
Smyslem projektu CULTIVATE je vytvořit rámec pro zkoumání úlohy kulturních příběhů v sociálně-ekologických systémech, charakterizovat rozmanitosti a struktury kulturních příběhů ve vztahu k evropské venkovské krajině s různými zeměpisnými zvláštnostmi a socioekonomickými souvislostmi a vytvořit kreativní výstupy které ilustrují výsledky výzkumu jak v rámci regionů případových studií, tak mezi nimi. Hlavním cílem projektu je zjistit, jak se kulturní dědictví podílí na vytváření sounáležitosti s místem, kde žiji, a jak lze toto dědictví využít pro udržitelný rozvoj krajiny. Na základě výstupů výzkumu pak vznikají politická doporučení, jak kulturní dědictví hodnotit a zahrnout do plánování udržitelného rozvoje. Projekt se snaží identifikovat a propojit existující aktivity, podněty a nápady se scénáři a cíli udržitelné budoucnosti v území.

CULTIVATE bude mít cenný dopad na sociálně-ekologické systémy reálného světa tím, že provede výzkum ve 4 biosférických rezervacích (BR), které představují rozmanité spektrum venkovských kulturních krajin:
ČR: Biosférická rezervace Třeboňsko
UK – Skotsko: Wester Ross Biosphere
Norsko: Nordhordland UNESCO Biosphere
Estonsko: West Estonian Archipelago Biosphere Reserve

Kulturní narativy v komunitách BR budou porovnány s příběhy na regionální a národní úrovni, aby se zjistilo, jak je kulturní dědictví konceptualizováno v různých částech Evropy. Zjištění budou shrnuta pro šíření jak na regionální/národní, tak na mezinárodní úrovni. Jako zdroj bude vytvořena databáze příběhů vyjádřených písemnou a uměleckou formou a další výsledky budou zahrnovat politická doporučení pro integraci nehmotného dědictví do plánování a správy. Úloha BR jako demonstračních regionů povede k mezinárodnímu dopadu prostřednictvím globálních biosférických sítí.