Projekt představuje unikátní systémové řešení zaměřené na transformaci regionu Ústeckého kraje. Projekt RUR významně posiluje spolupráci klíčových partnerů kraje a jedním z nich je i nositel projektu Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Cílem projektu je nastavit v řešených oblastech udržitelné mechanismy, které díky svému transformačnímu potenciálu povedou k systémovým změnám zaměřeným na proměnu celého regionu.
Role FŽP ČZU v Praze
Krajina Ústeckého kraje je výrazně ovlivněna průmyslovou činností, ale zároveň má obrovský potenciál pro obnovu. Je unikátní svým spojením přírody s výraznou průmyslovou minulostí, což jí dává významný historický i ekologický rozměr.
ČZU s Ústeckým krajem spolupracuje již více než 25 let, tudíž jeho území velmi dobře zná. Proto by ráda pomocí vývoje, validace nových postupů a systematizace rozvoje expertních kapacit napomohla environmentálně udržitelné regeneraci území. To vše s ohledem na výzvy klimatické změny.
Klíčové aktivity projektu
FŽP je zapojena do třetí ze čtyř klíčových aktivit projektu RUR, a to do aktivity Kreativní prostředí. Konkrétně do testování tzv.: Smart Landscape, neboli tzv. chytré krajiny. Základní koncept obsahuje propojený krajinný systém vodohospodářských, půdo-ochranných a ekostabilizačních prvků s využitím racionálního hospodaření v krajině. Cílem je navrhnout a testovat systém multifunkčního využití krajiny. Tedy systém opatření směřující k diverzifikované a udržitelné ekonomice, která je v rovnováze s ekosystémovými funkcemi krajiny.
Úrovně řešení pro kraj, vybrané obce a lokality
Testování a výsledky aktivity budou vždy provedeny ve třech hierarchických úrovních zahrnujících kraj, ve které bude představena celková koncepce a doporučení pro území Ústeckého kraje, lom, ve které se shrne a vyhodnotí všechny návrhové varianty a soubor doporučení a obec, ve které se dopracuje studie proveditelnosti, projektová dokumentace a dokumentace pro stavební povolení.
Charakter krajiny a vhodný land use
Ryze zemědělský charakter velké části krajiny Ústecka povede k prioritizaci vodního režimu kraje. Tradičně nižší srážkové úhrny ve spojení s klimatickými změnami ukazují, že kraj bude potřebovat podporu v hledání nových řešení problematiky nakládání s vodou.
Výzkumný tým FŽP zastává přírodě blízký přístup, který ve větším časovém rozložení přispívá k lepšímu socioekonomickému dopadu a účelnějšímu využití transformace kraje. Velký potenciál pro obnovu skrývají těžební a posttěžební území. Devastovaná území skýtají unikátní možnosti využití dlouhodobě udržitelných řešení pro obnovu a plnění celé řady environmentálních cílů. Lze zmínit adaptaci na klimatickou změnu, ale i podporu biodiverzity anebo udržitelnou energetiku. Možností, jak přistupovat k rekultivacím je však mnoho, a vždy je k jednotlivým lokalitám vyžadován vysoce individuální přístup.
Návratem vody do důlní krajiny po těžbě se bude tým FŽP taktéž hloubkově zabývat. Vhodně zvoleným land use podpoří eliminaci erozních událostí, podpoří půdní retenci a tím navýší biodiverzitu lokalit, navrhne využití ploch bez terénních úprav a mnoho dalšího.
Administrativní informace:
Název projektu: RUR: Region univerzitě, univerzita regionu
Číslo projektu: CZ.10.02.01/00/22_002/0000210
Doba řešení: říjen 2023 – prosinec 2027
Poskytovatel: MŽP Operační program Spravedlivá transformace 2021-2027
Hlavní řešitel: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Koordinátor projektu za FŽP: Kateřina Černý Pixová
Projektový manažer: Michaela Rösslová
Garant výukových a komunikačních aktivit: Lucie Mužíková
Rozpočet celého projektu: 1,188 mld Kč
Rozpočet pro FŽP: 144,5 mil Kč
Popis projektu na webových stránkách Operačního programu Spravedlivá transformace