Vyzkoušejte si změřit, kolik vody proteče (dva dny na konci května, termín budeme aktualizovat)
Vyzkoušíte si hydrometrování na voru v korytě řeky, zjišťování hydraulické vodivosti půdy pomocí různých metod nebo se budete snažit vytěžit co nejvíce informací z kopané a vrtané půdní sondy. Dalšími aktivitami je měření průtoku ve vodních tocích. V rámci tohoto cvičení si vyzkoušíte všechny základní hydrologické metody, které se používají v praxi. Ubytování je zajištěno v Kostelci nad Černými lesy, stravu je možné předem objednat tamtéž (ubytování cca 180 Kč/noc, snídaně a večeře cca 100 Kč, strava je možná i individuální, ve městě jsou obchody i restaurace).
Co žije a roste kolem nás? (pět dní v půli května, budeme aktualizovat)
Na exkurzi se naučíte poznávat ptáky podle zpěvu, poznávat živočichy žijící pod kameny v potoce rostliny, které rostou kolem nás. Tohoto komplexního terénního cvičení se účastní všichni studenti druhého ročníku bakalářského studijního oboru Aplikované ekologie. Základna v Albeři (u Nové Bystřice). Ubytování v chatkách, stravu je možné objednat na místě (ubytování v chatkách 200 Kč/noc, snídaně, oběd a večeře 200 Kč).
Exkurze na severočeské výsypky - do změněné, avšak biologicky cenné krajiny (jednodenní exkurze v průběhu května a června, termíny budeme aktualizovat)
Těžba nerostných surovin krajinu mění a často významně poškozuje. Nezřídka však díky ní vzniká v lomech, pískovnách či na výsypkách zajímavé prostředí pro vzácné a ohrožené organismy. Ukážeme si, jak velkoplošná těžba hnědého uhlí na severu Čech krajinu přetváří. Poznáte, jak vypadají různé typy rekultivací v praxi. Na vlastní kůži si vyzkoušíte, jaké to je procházet „novou divočinou“ – místy pozměněnými těžbou, ale dále ponechané svému vývoji. Překvapivě nejde o měsíční krajinu, ale o pestrou mozaiku různých biotopů obývaných zajímavými organismy. Strava individuální, návrat do Prahy cca v 18:00. Jednodenní exkurze, výjezd je z Prahy, zájemce je možné nabrat na trase autobusu: Most, lom Bílina, výsypka Radovesice, lom Chabařovice, Ústí v Chabařovicích, Teplice, lom Barbora, Duchcov, Osek, Litvínov, Mostu, Praha.
Exkurze z ochrany přírody (dva dny na konci dubna, budeme aktualizovat)
Dvoudenní exkurze do krajiny severozápadních a středních Čech. Seznámíte se s tím, jak funguje praktická ochrana přírody, s jakými problémy se potýká a jaká ochranářská opatření (tzv. management) se v terénu provádějí. Uvidíte řadu zajímavých míst a vzácných rostlin a živočichů. Dozvíte se také, proč a jak je nutné v zájmu ochrany cílových druhů nebo biotopů do přírody zasahovat. Průvodci vám budou zkušení pedagogové z FŽP a pracovníci správ CHKO. Navštívíte vulkány s jedinečnou stepní vegetací a sysly (NPR Raná) či orchidejové louky (NPP Bílé stráně) v CHKO České středohoří, romantickou krajinu pískovcových skal v CHKO Kokořínsko, ale i divokou těžbou ovlivněnou krajinu Mostecka či podhůří Krušných hor. Přespání je zajištěno ve skautské základně v Mentaurově u Litoměřic (120 Kč/noc). Spacáky, vhodné vybavení do terénu a dobrou náladu s sebou, strava individuální. Pro ty školy, které od nás obdržely informační email o nabídce Hurá na vysokou, platí, že účast na všech exkurzích je možná i na 1 den. Exkurze jsou hlavně určeny pro studenty vyšších ročníků, účast studentů nižších tříd je možná také. Účast na exkurzích je na 1–2 dny dle volby každého studenta, exkurze jsou kapacitně omezeny. Účast na exkurzích je zdarma, student si přispívá na nocleh, dopravu a stravu
Odborná exkurze do NP Podyjí a CHKO Pálava (3 dny v červnu)
Exkurze je zaměřena na ochranu přírody a péči o chráněná území ekosystémů jižní Moravy (oblast Podyjí a Pálavy). Při exkurzi navštívíme dvě významná velkoplošná zvláště chráněná území (Národní park Podyjí, Chráněná krajinná oblast a Biosférická rezervace Pálava), několik přírodních rezervací, čtyři ptačí oblasti a několik evropsky významných lokalit. Seznámíme se s různými typy ekosystémů – teplomilné lesy, vřesoviště, slanisko, skalní výchozy, lesostepi, skalní stepi, lužní les, rybníky, přehradní nádrž, stará pískovna a další. Ukážeme si charakteristické druhy rostlin a živočichů a budeme se bavit o jejich ochraně a managementu (péči) navštívených lokalit. Exkurzi doprovází několik pedagogů z Katedry ekologie Fakulty životního prostředí ČZU (botanik, lichenolog, ornitolog, entomolog) a významnou část programu budou zajišťovat místní odborníci ze správy NP Podyjí a CHKO Pálava.