Laboratoř Geografických informačních systémů (GIS) a Dálkového průzkumu Země (DPZ) byla formálně založena v dubnu 2016 jako součást fakulty, nicméně aplikace geoinformačních technologií v nejrůznějších environmentálních oborech probíhá prakticky již od roku 2007. Laboratoř je spravována Katedrou prostorových věd (dříve Katedrou aplikované geoinformatiky a územního plánování) a výzkumným týmem Spatial Science in Ecology and Environment. Laboratoř se skládá z terénního a mobilního přístrojového vybavení, výpočetní techniky a software, které slouží výuce, výzkumu i praktickým aplikacím. Zabýváme se možnostmi sběru, zpracováním a vyhodnocováním nejrůznějších geodat včetně analyzování jejich kvality a následné využitelnosti pro široké spektrum nejenom environmentálních aplikací.
Sledujte nás!
Vybavení laboratoře se uplatňuje zejména v praktické výuce v předmětů GIS a DPZ, ale např. i Globální navigační satelitní systémy, Bezpilotní systémy v ŽP, Sběr a zpracování prostorových dat aj. Tyto předměty ročně absolvuje ca 1800 studentů. Nově začíná být uplatňováno ve výuce specializovaného studijního programu Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí (zahájen v akademickém roce 2018/19). V neposlední řadě laboratoř významně figuruje i v letních školách (např. SPLIT Remote Sensing Summer School, Letní škola aplikované ekologie) a dalších aktivitách jakou jsou např. projekty Hurá na vysokou!, Noc vědců, Festival vědy, Den vědy, Life Sciences Film Festival, GISDay nebo Dny otevřených dveří fakulty a univerzity.
Laboratoř je využívána v projektech katedry, fakulty či univerzity zaměřených například na prostorovou ekologii a biogeografii (GAČR, Interní grantová agentura – studentské projekty), fyzicko-geografické charakteristiky post těžebních oblastí a ekologii obnovy (GAČR), detekci a monitoring napadení porostů kůrovcem (TAČR), bezpečností monitoring vegetace (TAČR), ochranu zimovišť vodních ptáků (TAČR), zmírnění dopadů fragmentace krajiny (Norské fondy), výzkum vlastnické fragmentace půdy (GAČR, Program Země II) či zodpovědný management vody v intravilánu a krajině (OP VVV, TAČR). Mezi dalšími tématy lze jmenovat geoinformatickou podporu mapování rizik (Bezpečnostní výzkum MV ČR). Významnými aktivitami jsou také networking projekty zaměřené na monitoring vegetace v měnícím se klimatu (Norway grants, Visegrad Funds).
Výzkumné uplatnění úzce spojené s řešením bakalářských, diplomových a disertačních prací spadá zejména do oblasti prostorových věd v životním prostředí. Výzkumné projekty spolu s moderním vybavením přispívají k vysoce kvalitním absolventským pracím, kde nejsou výjimkou úspěchy bakalářských a magisterských studentů v meziuniverzitních soutěžích či jejich spoluautorství článků.