Podpora samotářských včel

Samotářské včely představují důležité opylovače mnoha druhů rostlin. V posledních desetiletích však jejich populace prudce klesají. Podpora těchto včel je zásadní nejen pro zachování biodiverzity, ale také pro udržení funkčních ekosystémových služeb. Jedním z účinných způsobů, jak samotářským včelám pomoci, je vytváření vhodných hnízdních příležitostí v krajině i ve městském prostředí. Proto jsme se rozhodli realizovat dlouhodobý projekt zaměřený na podporu těchto důležitých opylovačů. Výzkum včel provádíme pomocí vlastních zařízení, hnízdních jednotek s přesně vyfrézovanými dutinami, stonků z trvanlivých přírodních materiálů a květináčů s písčinami.  Na 40 lokalitách (v kampusu a na zelených střechách ČZU v Praze, v parku Sacré Coeur a na zelené střeše OC Nový Smíchov) jsme rozmístili naše opatření pro podporu biodiverzity samotářských včel. O průběhu výzkumu vás budeme i nadále informovat prostřednictvím týmového Facebooku a této webové stránky.

Za možnost realizace tohoto výzkumu děkujeme: ČZU v Praze, vedení FŽP – ČZU, vedení FAPPZ – ČZU, dále jmenovitě Matouši Jebavému, vedení FLD – ČZU, dále jmenovitě Petru Karlíkovi, Provoznímu zahradnictví ČZU, Libosadu ČZU, městské části Praha 5, vedení OC Nový Smíchov a Stanici přírodovědců Smíchov.

S podporou: Biodiverzita věc obecní: aplikace moderních postupů pro podporu biodiverzity ve městech a v jejich okolí a Biodiverzitní zelené střechy pro podporu hmyzích a rostlinných společenstev.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.