Cílem předmětu je poskytnout studentům komplexní přehled o roli energie v historickém, současném i budoucím vývoji společnosti. Důraz je kladen na pochopení energetického metabolismu civilizace, propojení energetiky s environmentálními, sociálními a geopolitickými aspekty a na klíčovou roli udržitelného rozvoje v globálním i lokálním měřítku.
Výuka začíná úvodem do historického vývoje chápání energie a energetických systémů na Zemi, včetně vlivu Slunce, atmosféry a oceánů na klimatické procesy. Studenti se seznámí s fotosyntézou a energetickými toky v biosféře, metabolismem ekosystémů, vývojem využívání fosilních a obnovitelných zdrojů a s proměnami energetického profilu České republiky.
V návaznosti na základní znalosti energetiky se výuka zaměřuje na moderní trendy v oblasti chytrých měst (smart cities), energetické úspory, zvyšování efektivity budov, elektromobilitu a decentralizaci energetiky. Studenti poznají technologie výroby elektřiny z tradičních i obnovitelných zdrojů, způsoby její distribuce a aktuální řešení v oblasti smart meterů, IoT monitoringu a digitalizace energetických systémů.
Zvláštní pozornost je věnována obnovitelným zdrojům energie (solární, větrná, geotermální, vodní energie), snižování emisí skleníkových plynů a adaptaci na klimatickou změnu, energetické bezpečnosti a geopolitickým aspektům současné energetiky, a také cirkulární ekonomice v oblasti energetiky a čisté mobilitě (vodík, elektroauta, carsharing).
Studenti absolvují také praktická cvičení zaměřená na analýzu energetických toků, posuzování environmentálních dopadů a návrh chytrých energetických řešení v reálných podmínkách.
Absolventi předmětu Udržitelná energetika získají schopnost chápat a analyzovat komplexní energetické systémy, navrhovat efektivní a udržitelná energetická řešení a propojit environmentální, ekonomické a sociální aspekty při plánování a řízení energetických projektů.
Kompletní sylabus předmětu je možné najít v katalogu předmětů Univerzitního informačního systému ČZU.