Historické plužiny v hledáčku projektu NAKI II

Meziuniverzitní projekt FŽP a JČU nazvaný "Identifikace a ochrana dochovaných pozůstatků historických plužin" právě začal. Archeolog Jaromír Beneš (Filozofická fakulta JČU) se svým čtyřčlenným týmem v květnu započal s prvními terénními pracemi v nebývale zachovalé krajině plužin nedaleko Města Albrechtice. Odborníci v první fázi vyhloubili sondu odkrývající těleso samotné plužiny, tvořené v horizontálním směru navršenou břidlicí z okolních polí, a odebrali vzorky půdy pro laboratorní analýzy. Předpokládají, že základy těchto struktur na severní Moravě lze datovat až do 13. století. Za FŽP se na projektu podílí skupina prof. Petra Skleničky a doc. Kristiny Janečkové z katedry biotechnických úprav krajiny. V průběhu čtyřletého projektu se vědci zaměří i na další plužiny vzácně dochovalé na různých místech České republiky.

Více informací o projektu naleznete zde: 

https://www.fzp.czu.cz/cs/r-6899-projekty-a-spoluprace-s-praxi/r-6923-projekty/r-13679-identifikace-a-ochrana-dochovanych-pozustatku-historickych-pluzin

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.