Jedinečná ornitologická data z Krušných hor součástí globální studie v časopise PNAS

Ornitologický tým Markéty Zárybnické z FŽP shromažďuje letos již 25letou nepřetržitou řadu dat o hnízdní úspěšnosti sýce rousného v Krušných horách. Tento unikátní dataset se stal jedním z pilířů právě publikované studie v prestižním časopise PNAS.  

Početný autorský tým zkoumal vliv klimatických změn na produkci mláďat v celkem 201 populacích 104 ptačích druhů na všech kontinentech v letech 1970 až 2019. Vědci zjistili, že na zvyšující se teplotu prostředí reagují populace různě. Při metaanalýze 745 962 ptačích snůšek výsledky ukázaly, že produkce mláďat klesá u 57 % studovaných populací (průkazně u 17 %), zatímco u 43 % se zvyšuje (průkazně u 10 %). Větší a stěhovavé druhy produkují méně mláďat, zatímco malé a nemigrující druhy ptáků vykazují více mláďat, a tedy z teplejšího prostředí profitují. 

Jedním z hlavních zjištění je skutečnost, že na rychlém celosvětovém úbytku ptáků se pokles reprodukce podílí jen okrajově, a je tedy třeba hledat další příčiny. 

Citace: Halupka, Lucyna, et al. "The effect of climate change on avian offspring production: A global meta-analysis." Proceedings of the National Academy of Sciences 120.19 (2023): e2208389120.
https://doi.org/10.1073/pnas.2208389120

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.