Měřili jsme sněhovou "Mapu republiky" v Krkonoších

Přestože jsme již přivítali první letní den, v Krkonoších leží poslední zbytky sněhu - takzvaná "Mapa republiky" v Modrém dole. Právě na tomto místě se během zimy běžně nashromáždí vlivem větru přes 10 metrů sněhu a ten často vydrží až do srpna. Tento rok kvůli menšímu množství sněhu roztaje Mapa republiky pravděpodobně dříve, ale 23. června bylo stále možno naměřit až 180 cm sněhu. Navíc od pátku 19. června napršelo v této lokalitě přes 100 mm deště, který tání urychluje. Vědci tak využili poslední možnost, aby otestovali nové metody mapování sněhové pokrývky pomocí dronů. Tato testovací data pak velmi ulehčí měření v zimě. Celý projekt má na starosti doktorandka Markéta Součková pod vedením Romana Jurase (KVHEM FŽP) v úzké spolupráci v Theodorou Lendzioch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.