Ornitologický mezinárodní tým pod vedením Martina Bully (FŽP ČZU a Max Planck Institut) právě publikuje nové výsledky výzkumu jespáka bojovného, palearktického ptáka, u kterého se vyskytují tři geneticky odlišné typy (morfy) samců, kteří se výrazně liší velikostí těla, ornamenty, hormony a chováním při páření. Agresivní „nezávislí“ samci (Independents) představují typ, který se vyvinul jako první. Polokooperativní „satelité“ a samice napodobující „faedři“ se vyvinuli později díky specifickému typu genetické přestavby zvané "inverze", kdy se úsek chromozomu převrátí. Vzhledem k povaze této inverze se chromozomy satelitů a faederů nemohou rekombinovat a očekává se, že se časem zhorší.
Bylo však nejasné, zda se genetické rozdíly mezi těmito morfami, které ovlivňují fyziologické znaky a chování, promítají také do rozdílů ve vlastnostech spermií. Výsledky odhalily, že oproti očekávání se spermie “nezávislých” samců neprojevily jako kvalitnější. Spermie faederů byly nejpomalejší, což odpovídá očekávání založenému na genetickém zhoršování v průběhu času. Navzdory očekávání se však nezdá, že by spermie nezávislých agresivních samců měly lepší výkonnostní charakteristiky.
Závěrem lze říci, že tři geneticky determinované morfy jespáka bojového vykazovaly pouze malé rozdíly ve vlastnostech spermií a zjištěné rozdíly nebyly jasně spojeny s rychlostí spermií. Tým autorů tak potvrdil omezený potenciál pro specifické adaptace spermií u jednotlivých morf.