Zalednění a pokles kyslíku v silurských oceánech objasňuje globální vymírání

Ve svrchním siluru došlo největšímu kolapsu globálního cyklu uhlíku za posledních 500 milionů let (tzv. Ludfordské izotopové anomálii), který je spojen s globálním vymíráním v mořském ekosystému (Lau/Kozlowskii extinction). Přestože izotopová anomálie a vymírání byly doloženy z mnoha silurských oblastí, jejich příčiny byly neznámé.

Tým prof. Jiřího Frýdy z katedry geoenvironmentálních věd v publikaci zveřejněné v prestižním časopise Earth-Science Reviews poprvé doložil souvislost mezi globálním vymíráním a vzestupem anoxické mořské vody způsobeným globální klimatickou změnou. "Konkrétně jsme se zaměřili na multidisciplinární studium mořských sedimentů ze dvou silurských tropických oblastí (Gotland a Australie) a z dvou oblastí mírného klimatu (Čechy a Rakousko). Výsledky studia vedly k objevu neznámé doby ledové (Ludfordian glaciation) a dokladu expanze anoxických vod na silurské šelfy. Nedostatek volného kyslíku v mořské vodě pravděpodobně způsobil dříve doložené globální vymírání,“ doplnil vedoucí týmu.

Publikace je výsledkem dvou projektů GAČR („Mechanismus vzniku izotopových anomalií C vyplývající ze studia izotopů Ca a O“ a součástí aktuálně probíhajícího projektu „Vliv prostředí na vzestup a pád nejstarších rostlinných společenstev“)

Citace: Jiří Frýda, Oliver Lehnert, Michael M. Joachimski, Peep Männik, Michal Kubajko, Michal Mergl, Juraj Farkaš, Barbora Frýdová, The Mid-Ludfordian (late Silurian) Glaciation: A link with global changes in ocean chemistry and ecosystem overturns, Earth-Science Reviews, Volume 220, 2021, 103652, ISSN 0012-8252, https://doi.org/…652.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.