O projektu

Číslo projektu: TD03000255
Název projektu: Nástroje pro snižování energetické náročnosti inteligentních sídel v oblasti osobní dopravy
Poskytovatel: TA ČR
Program: TAČR OMEGA
Řešitel: prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc.
Řešitelský tým: Ing. arch. Tomáš Peltan, Ph.D.
                           Ing. Daniel Franke, Ph.D.
                           doc. ing. arch. Jakub Vorel, Ph.D.
                           Ing. Vojtěch Novotný, Ph.D
Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Alena Wranová
Doba řešení: 2016-2017
Celkové náklady projektu: 2847,6 tis. Kč (z toho dotace 2278,08 tis. Kč)

 

Abstrakt:
Cílem projektu je vytvoření nástrojů pro podporu rozhodování v územním plánování s cílem snížení energetické náročnosti osobní dopravy související s prostorovým uspořádáním osídlení. Nástroje budou umožňovat vyhodnocování alternativních scénářů územního rozvoje. Díky tomu bude možné prosazovat snižování energetické náročnosti dopravy změnami v prostorové struktuře s využitím koncepčních dokumentů kraje. Vytvořené nástroje doplní ostatní nástroje pro snižování energetické náročnosti dopravy, které jsou zaměřeny zejména na zvyšování účinnosti dopravních prostředků a podporu šetrných dopravních módů (viz např. projekt SETIS).

Hlavním cílem projektu je vytvoření softwarového nástroje pro snižování energetické náročnosti osídlení a sídel z hlediska osobní dopravy. Vytvořený n?ástroj bude sloužit jako podpora pro rozhodování zejména krajů a bude umožňovat vyhodnocení energetické náročnosti alternativních scénářů územního rozvoje na nadmístní úrovni. Cílovým využitím nástroje bude příprava podkladů pro rozbor udržitelného rozvoje území v ÚAP krajů, pro zásady územního rozvoje a ostatní koncepční dokumenty krajů.
Doplňujícím cílem je zpracování pilotní studie aplikace modelu na území Karlovarského kraje s formulací doporučení pro další rozvoj.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.