O projektu

Číslo projektu: GS14-09212S
Název projektu: Farmland Rental Paradox: nová příčina ekonomické degradace zemědělské půdy
Poskytovatel: GAČR
Program: Standardní projekty
Řešitel: Petr Sklenička
Řešitelský tým: Ing. Kristina Janečková, Ph.D., Ing. Petra Šímová, Ph.D., Ing. Josef. Vlasák, Ph.D., Elisabeth Brabec
Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Kateřina Černý Pixová, Ing. Michaela Rösslová
Doba řešení: 2014-2016
Celkové náklady projektu: 2 499 tis. Kč

 

Abstrakt:
Extrémní fragmentace zemědělské půdy se stává limitujícím faktorem jejího udržitelného využívání. Rozptýlené, velmi malé parcely přestávají být ekonomicky životaschopné pro individuální hospodaření. Vlastníci jsou tak nuceni pronajímat tyto parcely větším subjektům hospodařícím na sousedních pozemcích. Naše poslední studie demonstruje jev, který jsme nazvali „Farmland Rental Paradox“, kdy velmi malé parcely (< 1,07 ha) mají tendenci vytvářet veliké produkční bloky vlivem jejich najímáním velkými zemědělskými subjekty a takto významně homogenizovat strukturu krajiny. Pod touto hranicí bylo potvrzeno, že čím menší vlastnické parcely jsou, tím větší produkční bloky vytvářejí. Tento projekt hodlá analyzovat rychlost fragmentace v České republice. Chce rovněž vyhodnotit metody defragmentace, ekonomické dopady zřetelné dominance nájemního trhu s půdou. Vzhledem k předpokládaným vážným negativním dopadům tohoto jevu lze o něm uvažovat jako o významné příčině ekonomické degradace zemědělské půdy.


Rozhodnutím RVVI na základě doporučení expertního panelu - Společenské vědy – SHVc – byl klíčový článek tohoto projektu vyhodnocen jako vybraný výsledek třídy A (Pilíř II – excelentní výsledky).
https://www.researchgate.net/publication/260064936_The_Farmland_Rental_Paradox_Extreme_land_ownership_fragmentation_as_a_new_form_of_land_degradation

 

Další dosud realizované publikační výstupy projektu:

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.