O projetku

Číslo projektu: QL24010300 
Název projektu: Racionalizace zemědělské krajiny za účelem skloubení produkčních funkcí s efektivní podporou biodiverzity 
Poskytovatel (program): Ministerstvo zemědělství 
Podprogram: Podpora inovativního zemědělství a lesnictví prostřednictvím pokročilých postupů a technologií 
Veřejná soutěž: Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství ZEMĚ II vyhlášená v roce 2023 - NAZV 
Hlavní příjemce: ČZU 
Partneři projektu: VIN AGRO s.r.o. 
Řešitel za FŽP: doc. Ing. Michal Knapp Ph.D. 
Administrace projektu: Ing. Jana Vorlová Kortanová 
Doba řešení: 03/2024 - 12/2028 
Celkový rozpočet: 20 504 000 Kč 

 

Anotace

Projekt se zaměřuje na racionalizaci zemědělské krajiny s cílem skloubit vysokou zemědělskou produkci s efektivní podporou biodiverzity. Hlavním nástrojem pro dosažení tohoto cíle je koncept EIPC (Ecologically-Informed Precision Conservation), který využívá technologické inovace, jako jsou výnosové mapy a satelitní data, k identifikaci ploch s omezeným výnosem, jež jsou vhodné pro zakládání mimoprodukčních biotopů. Projekt se soustředí na optimalizaci zakládání a péče o trvalé meze, biopásy, remízky a úhory, a to jak na plochách s nízkou, tak vysokou úrodností půdy. V rámci terénních výzkumů bude zkoumán vliv výnosnosti půdy na biodiverzitu těchto biotopů a zkoumány budou i různé způsoby péče o meze, jako je mulčování, mechanická seč nebo pastva. Další součástí projektu je vývoj aplikace pro vizualizaci krajinných úprav, která bude uživatelům umožňovat optimalizaci krajiny dle ekologických pravidel, zaměřených na propojení stávajících biotopů, zvyšování krajinné rozmanitosti a zlepšení ekologických podmínek. Projekt zároveň přispěje k tvorbě metodiky pro implementaci konceptu EIPC do praxe státní správy a místních samospráv, včetně návrhu pravidel pro finanční dotace zaměřené na podporu biodiverzity. Výstupy projektu budou široce komunikovány mezi odbornou i laickou veřejností prostřednictvím popularizačních článků, workshopů a mediální propagace. Tím projekt napomůže efektivnějšímu naplňování mezinárodních závazků České republiky v oblasti ochrany biodiverzity a minimalizace negativních dopadů zemědělství na životní prostředí. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.