Číslo projektu: SQ01010193
Název projektu: Udržitelné nástroje pro zhodnocení a omezení vlivu odlehčovaných odpadních vod na recipienty
Akronym: POKR
Poskytovatel: Grantová agentura ČR
Program: Prostředí pro život 2
Hlavní příjemce: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Řešitel za ČZU: Ing. Tereza Hnátková, Ph.D.
Partneři: Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Kontaktní osoba a administrace projektu: Mgr. Michal Brož
Doba řešení: 01/2025 - 12/2027
Rozpočet projektu za ČZU: 4 746 800 Kč
Cíle projektu:
Cílem je poskytnout veřejné správě kvalitní a efektivní digitální nástroje pro 1. zhodnocení dopadu odlehčovacích komor na recipienty a nutnosti aplikovat specifická technická opatření pro eliminaci znečištění, 2. zhodnocení nákladů zavedení těchto opatření v perspektivě potenciálních přínosů pro ekosystémové služby recipientů, 3. navržení konkrétních technologií čištění odlehčovaných odpadních vod se zaměřením na extenzivní technologie.
Hlavními výstupy budou dvě metodiky: 1. potřebnost a náklady na technologie čištění odlehčovaných vod a 2. volba technologie a její technická specifikace. Nedílnou součástí metodik budou webové aplikace zjednodušující proces rozhodování veřejné správy.
Projekt je zaměřen na stokové sítě menších obcí u malých recipientů, které jsou v ČR hlavním problémem.
Realizace projektu: V první fázi bude provedeno důkladné monitorování a analýza odlehčovaných odpadních vod v různých lokalitách. Vzorky budou odebírány při a po větších srážkových událostech a analyzovány na chemické a biologické ukazatele, včetně organického uhlíku, ropných látek, nutrientů, mikropolutantů, antibioticky rezistentních bakterií (ARB) a genů antibiotické rezistence (ARG). Bude také sledován průtok odlehčovaných vod a vody ve sledovaných profilech recipientů.
Dále budou navrženy různé extenzivní technologie čištění odlehčovaných odpadních vod, jako jsou umělé mokřady a zemní filtry, s ohledem na prostorové možnosti, četnost průtoků a udržitelnost. Inovativní přístup zahrnuje využívání recyklovaných materiálů a zefektivnění čistících procesů, což umožní snížit objem a plochu zařízení. Projekt zahrnuje výstavbu a testování pilotní jednotky zemního filtru a jeho testování na demonstrační lokalitě. K optimalizaci konstrukce a provozu umělých mokřadů bude využita stávající demonstrační jednotka.
Kromě technických řešení projekt podpoří rozhodování veřejné správy. Vytvořené metodiky pro posouzení potřebnosti a nákladů na technologie čištění odlehčovaných vod a volbu konkrétních technologií budou zahrnovat webové aplikace, které usnadní rozhodování. Nakonec bude provedena cost-benefit analýza a analýza životního cyklu (LCA) všech sledovaných zařízení. Tato analýza zajistí, že navržené technologie budou účinné, ekonomicky a ekologicky udržitelné.
Projekt tedy nabízí systematický přístup k analýze dopadu odlehčovaných odpadních vod a návrhům na jejich dlouhodobé omezení, čímž přispěje k ochraně vodních útvarů a zlepšení kvality vody v malých tocích, které jsou důležité pro pitné a koupací vody.