Zážitkový seminář v Českém středohoří se pro nastávající studenty FŽP konal 25. června v tradičních kulisách nejvyšší hory Milešovky. Zhruba čtyřicítka nastupujících studentů prvního ročníku bakalářských oborů se mohlo v praxi a na vlastní kůži seznámit s principy hospodaření sedláka Daniela Pitka. Svým uvědomělým, přírodě blízkým způsobem hospodaření vrací krajině pod Milešovkou její původní malebnost a funkci. Na šesti stech hektarech pastvin, polí a sadů vytváří ostrý kontrast k intenzivně obdělávaným lánům monokultur v sousedství. Travní porosty seče tak, aby vždy na lukách zanechal pruhy rostlin, které zajistí zdárnou reprodukci motýlů a ostatního hmyzu. Na dříve zanedbaných potocích a na vlhkých místech v lukách buduje desítky vodních tůní nejrůznější velikosti poskytující domov obojživelníků a vodních bezobratlých. Zakládá nové sady a navrací do krajiny původní druhy ovocných stromů, po lesích instaluje budky pro ptáky i netopýry a v neposlední řadě živelně působí na lidi nejen ve svém okolí.
Tato akce je ideální příležitostí pro nové studenty FŽP ověřit si, že jejich budoucí škola dbá na své ústřední krédo, tedy na aplikovatelnost nabytých vědomostí v praxi. Právě celostní péče o krajinu jako náš domov, působiště a místo pro rekreaci je tím, o co se pedagogové a odborníci z FŽP snaží. Daniel Pitek je jedním z těch, kteří tyto postupy v praxi úspěšně realizují. Inspiraci tak u něj nacházejí nejen budoucí studenti aplikované ekologie, ale vlastně všech bakalářských a magisterských oborů, které FŽP nabízí. Nelze než studenty nalákat na další exkurze a terénní cvičení, které na ně v dalších ročnících čekají.
Všem účastníkům ještě jednou děkujeme za zájem o studium na Fakultě životního prostředí i za osobní zainteresování v principech dlouhodobě udržitelného způsobu života.
Těšíme se na Vás v novém semestru!