Informace o přihlášce ke studiu

Průkopník výzkumu biocharu Lukáš Trakal laureátem ocenění Česká hlava

Doc. Lukáš Trakal z Katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze se stal letošním laureátem prestižního ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí. Výsledky na tiskové konferenci 22. listopadu 2024 vyhlásili zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a výzkumníkům budovat veřejné povědomí o jejich přínosu pro společnost a popularizovat tuzemskou vědu. 

Lukáš Trakal je jedním z klíčových vědeckých pracovníků a průkopníků výzkumu biocharu (biouhlu) v České republice. Biochar je pevný materiál získaný termickým rozkladem biomasy v prostředí s omezeným obsahem kyslíku. Díky svým vlastnostem je významným prvkem řešení aktuálních globálních výzev, mimo jiné uzamykáním uhlíku v půdě včetně snižování emisí skleníkových plynů, a představuje tak udržitelný nástroj v boji proti klimatické změně. 

Výzkumné aktivity laureáta v posledních 10 letech významně přispěly k pochopení interakcí mezi biocharem a životním prostředím. Jakkoli se primárně soustředí na fyzikálně-chemické vlastnosti biocharu a jeho efektivitu v následných aplikacích, klade hlavní důraz na reálné využití biocharu a možnosti jeho uplatnění v praxi s cílem ochrany životního prostředí. V roce 2020 inicioval vznik platformy V4 Biochar Platform (https://v4biochar.czu.cz/cs), umožňující další rozvoj výzkumu a využití biocharu v celém středoevropském regionu. 

Součástí nominace na ocenění je také podaná evropská patentová přihláška, která překračuje stávající technologie v oblasti výživy rostlin. Jedná se o kultivační médium v podobě granulátu, pelet, rostoucích rohoží, květináčů či truhlíků, s obsahem biocharu, rostlinných vláken, organických hnojiv, mykorrhizních hub a dalších prospěšných mikroorganismů. Tímto opatřením se zvyšuje účinnost samotné kultivace, regenerace půdy a zdraví rostlin, a současně dochází k omezení využívání minerálních hnojiv i plastů a celkově ke snížení uhlíkové stopy. 
„Tohoto mimořádného ocenění si nesmírně vážím a upřímně děkuji všem svým týmovým kolegům z ČZU i členům V4 Biochar Platformy, jejichž podpora a spolupráce byly pro dosažení tohoto úspěchu velmi zásadní. ?Českou zemědělskou univerzitu osobně vnímám jako centrum špičkového základního výzkumu, které zároveň umožňuje propojení základních a aplikovaných výstupů na té nejvyšší úrovni. Toto ocenění, spojené s aplikovaným výstupem v podobě evropského patentu, by totiž bez předchozího základního výzkumu nikdy nevzniklo. ?Velké díky patří také celé Fakultě životního prostředí za vytvoření velmi nadstandardních podmínek a poskytnutí špičkového moderního zázemí, které významně usnadňuje práci mně i mým vědeckým kolegům,“ uvedl Lukáš Trakal.

 

K významnému životnímu úspěchu našemu kolegovi Lukášovi srdečně gratulujeme! 

Slavnostní předávání ocenění přenášela Česká televize v neděli 24. listopadu 2024, záznam je ke zhlédnutí na ODKAZU ZDE.

 

Nejen s oceněným vědce a biocharem vás seznámí krátký dokument: 

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.