Globalní oteplovaní zhorší půdní sucho napříč Evropou

Mezinárodní vědecký tým pod vedením Helmholtz centra pro životní prostředí-UFZ v Lipsku (Německo), včetně postdoktoranda na katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování (Oldřicha Rakovce), publikoval článek v časopise Nature Climate Change (DOI: 10.1038/s41558-018-0138-5, text zde).

Tato studie, založená na čtyřech hydrologických modelech, posuzuje vývoj sucha v půdě pro různé scénáře globálního oteplování napříč Evropou až do konce 21. století. Pokud Pařížská dohoda (COP21) nebude naplněna a místo oteplení o 1,5-stupně nastane oteplení o 3 stupně Celsia (což odpovídá scénáři současného teplotního trendu), hydrologické modely předpovídají v průměru 40% nárůst území zasaženého suchem a negativně bude ovlivněno v průměru o 42% více obyvatel. Navíc se očekává, že devastující sucho, které nastalo v Evropě v roce 2003, bude dvakrát častější. Největší nárůst sucha, z hlediska rozlohy a trvání, postihne oblast Středomoří.

Samaniego, L., Thober, S., Kumar, R., Wanders, N., Rakovec, O., Pan, M., ... & Marx, A. (2018). Anthropogenic warming exacerbates European soil moisture droughts. Nature Climate Change, 1.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.