Doktorand Vojtěch Cuřín vedený Ioannisem Markonisem (KVHEM FŽP) zmapoval a se svými kolegy Petrem Brožem z Geofyzikálního Ústavu Akademie věd ČR a Ernstem Hauberem z Německého ústavu pro letectví a kosmonautiku popsal vznik blátotoků na na Marsu v nížině Utopia Planitia. Oblast mohla být před miliardami let pokryta oceánem kapalné vody, jenž s poklesem atmosférického tlaku zanikl. Zde se nacházejí stovky útvarů svým vzhledem připomínající pozemské lávové proudy, jsou ale příliš daleko od známých sopečných center. Spekulovalo se proto, že by tyto úvary mohly být tvořeny tečením bláta, což vědci potvrdili. Výsledky studie publikované v časopise Icarus může ověřit čínské planetární vozítko Zhurong, které operuje asi 200 kilometrů jižně od zkoumané oblasti. Výzkum může v budoucnu pomoci odhalit ložiska zmrzlé vody nebo nerostného bohatství.
„Část oblasti Utopia Basin obsahuje různě velké a tvarově značně pestré kužele, dómy, hřbety a plató, u kterých jsme si nebyli jisti, co jsou zač. Naše práce ukazuje, že mezi touto pestrou rodinou útvarů existuje jasná spojitost a že všechny útvary musely být vytvořeny jedním procesem. A důvodem, proč vypadají různě, je pak jen množství materiálu, které se v daném místě dostalo na povrch,“ popisuje doktorand Vojtěch Cuřín a dodává „a tímto materiálem nemůže být nic jiného než bláto, tedy směs vody a úlomků hornin. Kdyby to totiž byla láva, v oblasti bychom museli najít projevy sopečných explozí. Celá oblast je bohatá na vodní led a případný kontakt vody s lávou by nadělal pořádnou paseku.“
Rozhovor České televize k zhlédnutí zde: https://video.czu.cz/download/CZUMars.mp4
Citace: Cuřín, V., Brož, P., Hauber, E., & Markonis, Y. (2023). Mud flows in Southwestern Utopia Planitia, Mars. Icarus, 389, 115266. https://doi.org/10.1016/j.icarus.2022.115266