Informace o přihlášce ke studiu

Situace luskounů (Pholidota) v Konžské pánvi

Zveřejňujeme terénní novinky z doktorského výzkumu Ing. Markéty Swiacké z katedry prostorových věd, který se zaměřuje na evaluaci obchodu a dalších hrozeb pro tři druhy luskounů v pohraniční oblasti dvou středoafrických zemí. Spoluřešiteli jsou doc. Vítězslav Moudrý, Ph.D. (FŽP ČZU), doc. Francisco Ceacero Herrador, Ph.D. (FTZ ČZU) a Daniel Ingram, Ph.D. (Stirling University). 

Konžská pánev je jedna z posledních enkláv na světě pro biodiverzitu a řadu savců včetně tří druhů luskounů (Phataginus tricuspis, Phataginus tetradactyla, Smutsia gigantea). Projekt se zaměřuje především na vyhodnocení trhu s luskouny a jejich etno-zoologického využití místními komunitami v jedné z nejméně přístupných oblastí celé Centrální Afriky. První část sběru sociologických dat právě probíhá v nejodlehlejší části Konžské republiky, v regionu Likouala. 

Hlavní řešitelka společně s terénním asistentem Schadracem Milandou navštěvuje rozmanité komunity na území těžařských koncesí, řek a v blízkosti právě vznikající národní dálnice (takzvaný Ouesso-Bangui-Ndjamena Trans-African corridor) propojující jih země se Středoafrickou republikou a Čadem. Tlak na tuto oblast je enormní. Narůstající populace, aktivity těžařských společností a množství migrantů z okolních zemí s sebou přináší i zvýšenou poptávku po konzumaci masa z pralesa (tzv. bushmeat) a po veškerém obchodu se zvířaty. V následujících měsících bude výzkum pokračovat nejen v Kongu, ale i na jihu Středoafrické republiky v regionu Sangha-Mbaéré, což poslouží k porozumění geografických rozdílů v stanovených cílech výzkumu.  

Tento projekt je podpořený interním grantem Fakulty životního prostředí ČZU v Praze s názvem “Using community-based approaches to assess the threats to pangolins (Pholidota) in the cross-border area of the Congo Basin – No. 2021B0026”, organizací Rufford Foundation, Oddělením mezinárodních vztahů na ČZU a materiálně podpořený taktéž organizací IDEA WILD. Sběr dat v Republice Kongo je umožněn díky podepsané smlouvě o spolupráci mezi Wildlife Conservation Society (WCS Congo) a Českou zemědělskou univerzitou v Praze; sběr dat ve Středoafrické republice bude probíhat díky spolupráci s World Wildlife Fund (WWF) v národním parku Dzanga Sangha. 

Text a foto: Markéta Swiacká

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.