Pozvánka na online přednášku Setha Siegela

Vážené kolegyně a kolegové,

ráda bych vás pozvala na online přednášku autora knihy Budiž voda. Seth Siegel, bude tentokrát hovořit o problematice týkající se kvality pitné vody v USA, tak jak ji popisuje ve své nové knize Troubled Water: What's Wrong with What We Drink.

Kde:  MCEV II, Místnost D220

Kdy: 11. 12. 2019 od 15:00

Jste srdečně zváni, Dana Komínková

Seth M. Siegel is a serial entrepreneur, water activist and a New York Times bestselling author. His critically acclaimed award-winning book Let There Be Water: Israel’s Solution for a Water-Starved World has been published in 17 languages and is on sale in more than 50 countries. His newest work, Troubled Water: What's Wrong with What We Drink, sets forth an ambitious agenda for a fundamental rethinking of America’s drinking water system. Seth has been recognized for his thought leadership and advocacy on water scarcity and quality. He is a Senior Fellow at the University of Wisconsin’s Center for Water Policy. His commentary has appeared in many leading publications, including The New York Times, The Wall Street Journal and The Washington Post. Seth has spoken on water issues at more than 275 venues in 66 cities, 24 states and on four continents. For more information, visit www.SethMSiegel.com. You can connect with Seth on Twitter @SethMSiegel.