Dvě stovky delegátů ze zemí Evropské unie se na půdě ČZU 29. a 30. dubna zúčastnily zprostředkovatelské akce sítě Společné zemědělské politiky EU nazvané Partnerství pro inovace s dopadem na zemědělství a venkov.
Tato akce má za cíl podpořit přípravu kvalitních návrhů pro výzvy Horizon Europe Cluster 6 v oblasti zemědělství a venkovských oblastí, vytváření vazeb mezi operačními skupinami EIP-AGRI a projekty Horizon, a identifikovat příležitosti pro rozšiřování inovací vyvinutých v rámci výzvy Horizon a společné zemědělské politiky. Maximalizovat se tak má jejich příspěvek ke konkurenceschopnějšímu, udržitelnějšímu a odolnějšímu zemědělství a venkovu.
Témata, kterým se delegáti na plenárních zasedáních v aule, i během zacílených jednání na jednotlivých fakultách ČZU věnovali, obsahovaly tyto tematické okruhy:
- digitální a datové technologie
- udržitelná, zdravá a odolná rostlinná a živočišná výroba
- nové obchodní modely a hodnotové řetězce
- cirkulární hospodaření s vodou a zdraví půdy.
Nabitý dvoudenní program doplnily exkurze, a to jak s ukázkami udržitelných řešení přímo v kampusu ČZU (např. uplatnění principů modro-zelené infrastruktury Pavilonu environmentálních studií), tak v zemědělsko-lesnické krajině univerzitního statku Amálie – součásti projektu Chytrá krajina, vlajkové lodi ČZU v oblasti udržitelného hospodaření a výzkumného testování inovací. Odborníci seznámili účastníky také s výstupy aktuálně řešených projektů ČZU financovanými z výzvy Horizon Europe.
Spolupořádání takto významné události bylo pro ČZU nejen ctí, ale i výzvou, kterou jsme přijali s plným nasazením – a zároveň cennou příležitostí představit pokročilost našich výzkumů v oblasti udržitelného zemědělství a inovací.