Drony nejen pro studenty a vědce: Všichni jsme začínali v Ábíčku

Během posledního ročníku Festivalu vědy na dejvickém Kulaťáku členové Katedry aplikované geoinformatiky a územního plánování úspěšně prezentovali svoje moderní vybavení široké veřejnosti. V rámci akce přispěli svým dílem i do legendárního dětského časopisu ABC a dali vzniknout poutavému článku s populistickým názvem Nebeští zahradníci – jak drony pomáhají naší přírodě. Ten dětem hravou formou přibližuje, čeho se dá dnes s bezpilotními prostředky v přírodě dosáhnout. Tištěný článek i odkaz na jeho online verzi naleznete níže.

Teď už ale otázka do vlastních řad: Opravdu jste začínali s Ábíčkem?

Jasně, ale úplně nejdřív s panenkami a Merkurem, na Ábíčko bylo potřeba umět číst. Když už jsem to uměla, těšila jsem se na každý díl. Až si přečtu o všech těch tajemstvích, a hlavně až si vystříhám a slepím ty lodě, letadla, auta v „déčku“... Když teď vzpomínám, strašně mě zlobily trojúhelníčky na okrajích, co se musely pečlivě vystříhat, aby člověk slepil něco ohnutého. A taky mě štvalo, že mi do hotových aut a letadel nešly moje panenky, byly moc velké. Nakonec byly mé nejoblíbenější panenky dvě, říkala jsem jim Břéťa a Vráťa (gender fakt netuším ;)), které měly asi tři cenťáky. Ušít jim šatičky bylo těžké, ale pak už to s nimi šlo – v lodích, letadlech a autech z Ábíčka a ve stavbách z Merkuru spolupracovaly na příbězích a vešly se. No, občas se na lodi vymáchaly či v letadle umazaly a musely se jít převléci ... Kdo to má furt šít a prát :-)))

(Petra, věk 4 – 10 let)