Každoroční sčítání vodních ptáků

Víkend 15. a 16. ledna se nesl ve znamení každoročního sčítání vodních ptáků. Stovky ornitologů u nás a tisíce dalších ve 143 zemích světa vyrazilo na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Milovníci ptáků se tak zapojili do Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které probíhá již od roku 1966 jako celosvětově nejstarší a nejrozsáhlejší projekt tzv. občanské vědy (citizen science). Projekt přináší jedinečné informace o tom, jak populace vodních ptáků reagují na globální klimatické změny i změny životního prostředí. Sčítání v Česku tradičně organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.

Sčítání vodních ptáků se neobejde bez nepostradatelné pomoci dobrovolníků. Více než 400 ornitologů o víkendu sčítá vodní ptáky na více než 800 lokalitách na řekách, rybnících, přehradách i průmyslových vodách po celém našem území. „Přestože o zimujících vodních ptácích u nás již mnohé víme, je každý rok sčítání svým způsobem unikátní. Ten loňský přinesl nebývalé počty severských kachen hvízdáků eurasijských nebo také vysoké počty kopřivek obecných, které využívají naopak zimoviště spíše na jih od našeho území. Letos se zdá, že budou zjištěny nižší počty severských husí a očekáváme naopak více vzácnějších druhů kachen zimujících obvykle na pobřeží Baltského moře. “ říká Zuzana Musilová, koordinátorka sčítání v Česku. Více informací o tomto projektu a komunikaci s dobrovolníky zajišťují webové stránky www.waterbirdmonitoring.cz.

Výsledky z loňského roku jsou k dispozici zde: http://www.waterbirdmonitoring.cz/vysledky/iwc21/

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.