Nárůst teploty vzduchu patrně zvýšil četnost "mokrých" lavin v Krkonoších

Klimatická změna může ovlivňovat i lavinovou aktivitu v Krkonoších. Poukazují na to alespoň výsledky článku vědeckého týmu KVHEM, ČZU, které vyšly v časopise Natural Hazards and Earth System Sciences. Ve studii vědci zkoumali lavinové záznamy za posledních 59 zimních sezón (1962-2021) na 60 známých lavinových drahách. Z celkového počtu 1246 všech zaznamenaných lavin se zaměřili na typ mokrých (tj. vodou nasycených lavin) a deskových lavin, konkrétně jak se mění jejich výskyt v čase a jaké sněhové a meteorologické proměnné je nejvíce ovlivňují (3denní maximální a minimální teplota, výška sněhu, směr a rychlost větru a déšť mají největší vliv na aktivitu mokrých lavin). Deskové laviny představují nejnebezpečnější typ lavin pro skialpinisty, freeridery a jsou spojovány s vysokým počtem obětí. 
Počty deskových lavin v české části pohoří Krkonoš postupně klesají, naopak počty mokrých lavin rostou. V posledních 30 letech vrostl počet mokrých lavin přibližně 7x, což může souviset s nárůstem teploty vzduchu v chladnějším období roku o 1.8°C. Zajímavé je, že teplota vzduchu ovlivňuje mokré laviny v Krkonoších více než déšť. Z hlediska období výskytu mokrých lavin dochází k posunu do února a března, oproti dříve obvyklému dubnu a květnu. Tyto poznatky mohou být důležité jak pro návštěvníky Krkonoš – zvýšení povědomí o lavinovém ohrožení, tak pro horskou službu a správu KRNAP, kteří se lavinovou aktivitou intenzivně zabývají. Více info můžete najít originálním článku na tomto odkazu:
 https://doi.org/10.5194/nhess-22-3501-2022

Citace: Součková, M., Juras, R., Dytrt, K., Moravec, V., Blöcher, J. R., and Hanel, M.: What weather variables are important for wet and slab avalanches under a changing climate in a low-altitude mountain range in Czechia?, Nat. Hazards Earth Syst. Sci., 22, 3501–3525, https://doi.org/10.5194/nhess-22-3501-2022, 2022. 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.