Pozvánka na přednášky prof. Daniela C.W. Tsanga

Srdečně vás zveme na dvě přednášky prof. Daniela C.W. Tsanga s názvem „ Biochar technology towards carbon neutrality and green remediation “ a „ Publishing peer-reviewed articles for early-career researchers “, které se budou konat ve středu 7. června 2023 ve 14:00 a čtvrtek 8. června 2023 v 10:00 v místnosti D222 (budova MCEV II, 2. patro) na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze

O autorovi:

The lectures will be given by Prof. Daniel C.W. Tsang from the Department of Civil and Environmental Engineering at the Hong Kong Polytechnic University. Dan´s research and education emphasize a strong link to societal needs and real-life environmental challenges with an effort to advance fundamental knowledge and develop carbon-negative engineering solutions to actualize Carbon Neutrality and Sustainable Development Goals (SDGs). Dan and his group perform interdisciplinary and translational research in natural and engineered systems: (1) value-added utilization of food waste, wood waste, agro-waste, sludge, and CO2 (2) environmental assessment and green remediation of contaminated soil/sediment and (3) stormwater harvesting and industrial wastewater treatment for resilient water cycles. Dan has more than 20 years of research experience and was selected as a Highly Cited Researcher 2020-2022.

Všichni zájemci jsou vítáni!