Pozvánka na seminář: prof. Duccio Rocchini

Vážení kolegové,
srdečně Vás zveme na seminář "The jungles of spectral variability: how to estimate biodiversity from space" prof. Duccia Rocchiniho, který se uskuteční v pondělí 4. března 2019 od 14:00 v místnosti D222 (budova MCEVII) na Fakultě životního prostředí.

Pozvánku naleznete v příloze.

Biosketch:

Duccio Rocchini is one the most influential scientist in in the field of Remote sensing and Biodiversity, with more than 150 ISI papers and 3000 citations (H-index 33). His research is broadly focused on investigating the relationships between spatial patterns and biological processes, with a special interest in tracking biodiversity form space.