Studenti a absolventi ČZU reprezentují na olympiádě v Tokiu! Přinášíme rozhovor s dálkovým plavcem Matějem Kozubkem

Bakalářský student a dálkový plavec Matěj Kozubek se nominoval do českého týmu sportovců na letní olympijské hry v Tokiu, které se uskuteční v japonské metropoli od 23. července do 8. srpna 2021. Účast na 32. olympijských hrách si zajistil 13. místem v závodu na 10 km při kvalifikaci v portugalském Setúbalu.
Kozubek na FŽP, navíc mimořádně úspěšně, studuje obor Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí. V předodletové přípravě nám stihl odpověděl na pár otázek:

Co ti první blesklo hlavou, když ses dozvěděl svou nominaci na OH?
"Byl jsem šťastný a hodně jsem si oddychnul, hlavně kvůli zmatkům, které způsobili rozhodčí. A také mi bylo líto švédského závodníka, kterého nejdříve vyhlásili jako postupujícího, a pak mu řekli - udělali jsme chybu, promiň, ale nejedeš. Dojeli jsme totiž do cíle ve čtyřech najednou a rozhodčí chybovali v  rozeznání plavců na cílové kameře. Když můj čip nezaznamenala časomíra, byla to tvrdá rána pro švédského závodníka, který měl podle rozhodčích
nejdříve postoupit, ale po opravení výsledků byl prvním nepostupujícím Evropanem. Rozhodčí si nás nejprve spletli, ale já jsem byl v cíli dříve a mohl se nakonec radovat z postupu na OH."

Jak teď před odletem vypadá tvůj program, stíháš vůbec být nervózní?
"Náš kvalifikační závod byl poměrně dost na poslední chvíli, takže jsme zatím řešili pouze jak budou vypadat poslední 4 týdny přípravy. Asi i proto jsem se zatím nervozitou nestihl moc zabývat, ale jsem si jistý, že se určitě dostaví. I kdyby až po odcestování do Japonska."

Jak se vůbec dá skloubit vrcholový sport se studiem na vysoké škole?
"Není to úplně jednoduché, ale jde to. U nás na škole se mi všichni vždy snaží vyjít vstříc, i když kvůli sportu nejsem přítomný celý semestr. Ale vždy, když to bylo potřeba, se mi podařilo sehnat materiály od ostatních studentů, nebo vyučujících, abych zvládl probíranou látku."

Děkujeme za rozhovor a držíme palce!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na olympiádě v Tokiu reprezentují ČR také tito studenti nebo absolventi ČZU:

Špotáková Barbora (abs.) - atletika hod oštěpem

Vadlejch Jakub (PEF) - atletika hod oštěpem