Intenzivní a interaktivní workshop pod vedením Dr. Alistaira Batha se zaměří na humánní dimenze (HD) v managementu ochrany přírody. Účastníci se seznámí s efektivními způsoby práce se zájmovými skupinami za účelem zvýšení účinnosti nástrojů ochrany přírody. Budou demonstrovány konkrétní příklady, ve kterých bude představena čtyřfázová metoda facilitace diskuzí se stakeholdery s opačnými názory. Příkladové studie, které Dr. Bath vyvinul a úspěšně implementoval po celém světě, vždy vedly k dosažení konsensu. Dr. Bath využije své rozsáhlé zkušenosti z projektů v Evropě (například projekt vlků v Chorvatsku a projekt rosomáků ve Finsku, Švédsku a Norsku), Severní i Jižní Americe (například projekt medvědů v Kanadě), Indii a Keni (ochrana lvů v Keni), aby ilustroval úspěšné aplikace přístupu humanitních dimenzí a ukázal propojení mezi výzkumnými poznatky a jejich praktickým využitím v ochraně přírody.
Dr. Alistair Bath je emeritním profesorem na Memorial University of Newfoundland (CA) a prezidentem společnosti Bath and Associates. Má více než 30 let zkušeností s řešením konfliktů mezi lidmi a volně žijícími živočichy a se sociálními dimenzemi v managementu ochrany přírody. Podílel se na projektu reintrodukce vlků v Yellowstonském národním parku i na otázkách regulace populace vlků v Yukonu. Alistair je členem iniciativy IUCN/SSG Large Carnivore Initiative for Europe (http://www.lcie.org/) a vedl řadu výzkumných projektů zaměřených na velké šelmy v Evropě, Americe, i v Africe. Prostřednictvím výzkumu sociálních aspektů ochrany přírody a svého aplikovaného facilitačního přístupu (AHDFWA) Alistair rozumí podstatě konfliktů a spolupracuje se skupinami na identifikaci a řešení klíčových problémů. Vyučoval kurzy zaměřené na sociální aspekty ochrany přírody v programech biodiverzity pro nevládní organizace, IUCN, Radu Evropy a různé vládní agentury v Severní a Jižní Americe, na Novém Zélandu, v Keni, Namibii, Brazílii, Itálii, Německu, Chorvatsku, Slovinsku, Lotyšsku, Rakousku, Polsku, Portugalsku a nejnověji v Indii.
Dr. Bath byl také pozván jako hlavní řečník na několik mezinárodních konferencí, včetně celosvětových konferencí o vlcích, medvědech, losech a konferencí Pathways Human Dimensions, které se zaměřují na interakce mezi lidmi a přírodou.
Datum: 16. dubna 2025
Čas: 12:30–15:30
Místo: D222, Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Praze
Workshop proběhne v angličtině.
V případě zájmu o účast na workshopu se prosím registrujte zde, místa jsou omezena: Registrační formulář
Těšíme se na vás!
Eva Filipczyková & Aleš Vorel