FŽP pořádala zimní školu lavinové prevence a výzkumu sněhu

FŽP letos poprvé uspořádala akreditovanou zimní školu pro zájemce o lavinovou prevenci a hydrologii sněhu. Studenti se tak během tří a půl dne v Krkonoších mohli seznámit nejen s fyzikálními vlastnostmi sněhu či lavinovým vybavením, ale i se zásadami bezpečného pohybu v zimních horách. “Praktické ukázky nic nenahradí, zvlášť když jsme měli k dispozici téměř dvoumetrovou sněhovou pokrývku. Mohli jsme tak naše výzkumné aktivity studentům přímo demonstrovat, navíc 1220 metrů nad mořem,“ uvedl pořadatel Roman Juras, specialista na hydrologii sněhu z katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování. První zimní školy se zúčastnilo 12 studentů bakalářských, magisterských i doktorských programů z FŽP a po dvou studentech z brněnské Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy v Praze, která se na pořádání podílela. Skialpové a lavinové vybavení včetně instruktorů poskytla firma Summit Trade ze Zlína.

Program školy sestával z teoretických přednášek a praktických cvičení v terénu. Studenti si na vlastní kůži vyzkoušeli měření základních fyzikálních vlastností sněhu a stanovení množství sněhu v lese a na otevřené ploše. Dále se učili mapovat sněhovou pokrývku pomocí dronu a také termokamerou. Zjistili, jak testovat stabilitu sněhových vrstev, naučili se pracovat s lavinovým vybavením a vyzkoušeli si záchranu zavalených osob. Díky velkému zájmu i mezinárodních studentů napříč fakultou organizátoři již nyní začínají připravovat další ročník akce. (Foto a video Michal Gálik a Roman Juras)

 

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.