Historické plužiny v hledáčku projektu NAKI II

Meziuniverzitní projekt FŽP a JČU nazvaný "Identifikace a ochrana dochovaných pozůstatků historických plužin" právě začal. Archeolog Jaromír Beneš (Filozofická fakulta JČU) se svým čtyřčlenným týmem v květnu započal s prvními terénními pracemi v nebývale zachovalé krajině plužin nedaleko Města Albrechtice. Odborníci v první fázi vyhloubili sondu odkrývající těleso samotné plužiny, tvořené v horizontálním směru navršenou břidlicí z okolních polí, a odebrali vzorky půdy pro laboratorní analýzy. Předpokládají, že základy těchto struktur na severní Moravě lze datovat až do 13. století. Za FŽP se na projektu podílí skupina prof. Petra Skleničky a doc. Kristiny Janečkové z katedry biotechnických úprav krajiny. V průběhu čtyřletého projektu se vědci zaměří i na další plužiny vzácně dochovalé na různých místech České republiky.

Více informací o projektu naleznete zde: